Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili (více informací). Beru na vědomí

„Manželství, rodina a domov má být zázemím člověka. Domov je totiž víc než nádražní peron, kam se přichází, kudy se prochází, odkud se nepřetržitě odchází. Není ani nocležna, ani příležitostná stravovna.“
Jan Procházka

Na této stránce vás budeme informovat o novinkách ze světa nemovitostí a zároveň zveřejňovat tiskové zprávy z Realitní komory ČR.

 

CENY BYTŮ ROSTOU DÍKY VYSOKÉ POPTÁVCE   
26.5.2016

Každý, kdo se zajímá o realitní trh v České republice, jistě zaznamenal, že ceny bytů za poslední rok výrazně stouply. Tento nárůst se netýká jen starších nemovitostí, ale hlavně novostaveb, kterých však začíná být nedostatek a nejvíce se tato situace v posledních měsících projevuje v Praze.

Ceny bytů stouply v průměru o 10% důsledkem zvýšené poptávky, která se naplno projevila zhruba před rokem. Tenkrát se totiž opět začaly ve velkém prodávat byty, čemuž pomohly zejména nízké sazby hypoték. Realitní kanceláře a developeři se tak dostávají do situace, kdy není problém nalézt kupce, ale nabídnout dostatek nemovitostí k prodeji. A tento stav bude, dle předpokladů současného ekonomického vývoje, i nadále pokračovat. Otázkou je, jak dlouho.

Nejvíce zdražily malé byty, dispozičně řešené jako 1+1 nebo 1+kk, případně malá 2+kk. Zde ceny za metr čtvereční od loňského roku stouply o více než 8 %, což činí v celkové sumě průměrně okolo 70 tis. Kč. Nejžádanější jsou však byty o dispozici 2+kk s užitnou plochou mezi 50 až 60 m2. Důvodem je velký zájem o tuto kategorii bytů, která je pro většinu lidí cenově dostupná. Nejčastěji o tyto nemovitosti jeví zájem mladé páry nebo senioři, kteří již větší byt nepotřebují.

Nejvíce diskutovatelnou kapitolou je v současné době prodej novostaveb. I zde poptávka bydlení ve zcela novém bytě značně převyšuje nabídku, což nahrává růstu jejich cen. Jen pro srovnání. V roce 2015 se v hlavním městě prodalo více než 7000 nových bytů, došlo k meziročnímu zdražení až o 4 %, což je v průměru růst z ceny 6,3 mil. Kč na 6,6 mil. Kč. Cena za metr čtvereční novostavby se zvýšila o 7 %. Mezi nejžádanější byty pak opět patří menší dispozice, u novostaveb se jedná především o byty 2+kk do 60m2. (Zdroj:  iDnes.cz)

Jak jsme již zmínili, velmi dobrá ekonomická situace, společně  s rekordně nízkými cenami hypotečních úvěrů, vede ke stále rostoucímu zájmu zákazníků o koupi nového bydlení. To nahrává developerům, kteří se snaží vytěžit z rostoucí poptávky maximum. Často na úkor zájemců o nové bydlení. Panují obavy, že doba extrémně nízkých a tím i výhodných úvěrů brzy skončí, a proto lidé nakupují nemovitosti často bez rozmyslu. Byty, které by se normálně neprodaly, developeři zdražují. Kvůli tomu i tyto problémové byty působí jako nemovitosti běžné kvality. K těm ale mají, bohužel, ve většině případů hodně daleko. Developeři těží ze zvýšeného zájmu o nové nemovitosti, který trvá už od loňského roku.

Nové projekty na výstavbu se kvůli průtahům s povolováním nových bytových projektů stále odkládají. Od loňského podzimu, kdy developeři nabízeli podle údajů jedné z developerských společností 6400 dostupných bytů, se nabídky postupně tenčí. Ke konci roku ceníky developerů obsahovaly 5800 dostupných bytů a na konci letošního března to již bylo pouze 5583 volných bytů. To vede k nárůstu cen zatím dostupných bytů a také k prodeji tzv. „ležáků“, či „šmejdů“, tedy bytů, o které z různých důvodů nebyl dlouhodobě zájem. Právě u těchto bytů hrozí zákazníkům velké nebezpečí, že budou koupě litovat. Jedná se hlavně o byty, ve kterých je akustika na hraně zákonných norem. Dále developeři prodávají byty nad vjezdem, ve velmi vytíženém komunikačním prostoru a v podobných místech. Prodejci jsou si těchto závad dobře vědomi, a proto se prohlídky bytů konají přes den, kdy člověku v tichém domě nedojde, že ráno a večer uslyší neustálé bouchání zavíraných dveří, dupání, hlasy, štěkot i jiný hluk z chodeb a okolních bytů.

Pozor by si lidé měli dávat i na špatné dispozice bytu. Velké chodby a malé místnosti přidělají mnoho vrásek už při stěhování nábytku, nemluvě o pozdějším komfortu bydlení ve špatně dispozičně řešeném bytě.

Samostatnou kapitolou jsou pak nedostavěné byty, kde stavební firma nemovitost neopravila i přes to, že tam zůstalo mnoho skrytých vad a nedostatků.

Důsledkem takového nákupu bude v případě recese snížení cen takových nemovitostí. Následným prodejem tak dojde ke ztrátě, nebo bude v horším případě byt neprodejný. Může se také stát, že se v bytě vyskytnou tak závažné vady, že jejich nezbytná oprava bude stát nemalé peníze. Proto všeobecně doporučujeme nespěchat, koupi si dobře promyslet a nemovitost před koupí vždy nechat prověřit inspektorem nemovitostí, který je schopen skryté i viditelné vady a nedostatky odhalit včas. Klientům tak ušetří spoustu starostí i nemalé finanční částky v rámci dalších nezbytných investic. (Zdroj:FeedIT.cz)

Připravila: Evelína Hrušková

 

RK GEMINI PRAHA s.r.o.
Čimická 522/22, 182 00 Praha 8
Mobil: +420 728 571 877, Telefon: +420 728 571 877
IČ: 274 22 224
hruskova@realitygemini.cz
www.realitygemini.cz

Zpět na úvod | Nastavit jako domovskou stránku | Kontakty | Mapa stránek